Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną przedsiębiorcy specjalizującego się w analizie i utrzymaniu systemów komputerowych, nakazującą stosowanie stawki 8,5% od przychodów opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym. Sąd nakazał przedsiębiorcy stosowanie stawki 12% od przychodów osiąganych z usług związanych z oprogramowaniem.
Wszystko zaczęło się w 2022 r., gdy przedsiębiorca zajmujący się świadczeniem usług projektowych, opracowywaniem technologii informatycznych dla systemów komputerowych oraz wsparciem technicznym w zakresie IT zwrócił się do Szefa KIS o indywidualną interpretację przepisów. Uważał on, że uzyskany przez niego przychód powinien zostać opodatkowany zryczałtowaną stawką podatku w wysokości 8,5%. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził jednak, że dochód ze spółki jest związany z oprogramowaniem i w związku z tym powinien być opodatkowany stawką 12%. Decyzja ta została zaskarżona przez przedsiębiorcę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.
Usługi informatyczne to nie tylko kodowanie;
Usługi informatyczne to nie tylko kodowanie
WSA w Gliwicach podkreślił, że usługi składające się na usługi programistyczne mają szerszy zakres niż tylko tworzenie kodu źródłowego. W jego ocenie czynności, które przedsiębiorca podejmowałby w tym kontekście, były ściśle związane z oprogramowaniem, nawet jeśli nie miało to polegać na bezpośrednim pisaniu nowego kodu. Dlatego też związek tych usług z oprogramowaniem leżał u podstaw wyższej stawki ryczałtu. Przedsiębiorca nie zgodził się z taką argumentacją i złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który jednak nie znalazł podstaw w tych podstawach.
NSA zauważył, że dla kwalifikacji ryczałtu podatku należnego od przychodów ze środków trwałych decydujące znaczenie ma istota świadczonej usługi. Ustawodawca wyraźnie wskazał, że usługi związane z programami, w rozumieniu działu ex 62.01.1 PKWiU, opodatkowane są stawką 12%.
Znaczenie wyroku dla branży IT
Decyzja podjęta przez NSA dowodzi, że usługi informatyczne związane z oprogramowaniem nie kończą się na czynnościach o charakterze czysto programistycznym. Każda działalność związana z rozwojem, wsparciem i zapewnieniem pomocy technicznej dla systemów komputerowych może korzystać z wyższej stawki opodatkowania, jeśli mieści się w pojęciu „usług związanych z oprogramowaniem”. Wyrok ten może być przełomowy dla innych przedsiębiorców z sektora IT, którzy będą teraz postępować z najwyższą ostrożnością w przeprowadzaniu właściwej analizy zakresu swoich usług i odpowiednich stawek podatkowych, aby uniknąć nieporozumień i sporów z organami podatkowymi”.